TARİHÇE

ArkA Tasarım, yaptığı tasarımlarla, ürettiği ürün ve hizmetlerle müşterilerine “pazarlama iletişimlerine yönelik endüstri ürünleri tasarımı” alanında çözüm ortaklığı hizmeti vermektedir...

Çalışmalarını ve kurumsal yapısını 1995 yılından beri sürdüren ekip, 2000 yılından itibaren kurumsal kimliğini ve ismini ArkA Tasarım olarak yenilemiştir. ArkA Tasarım, yenilikçi ve yaratıcı nitelikleriyle pazar dinamiklerini ve ekonomik koşulları harmanlayarak hizmetleri olan; tanıtım standları, ürün standları (P.O.P), fuar standları tasarımlarını 2001 yılında geliştirmeye devam etmiştir. 2002 yılında kurumsal mimari çalışmalarına ağırlık veren ArkA Tasarım, 2003 yılında da Faber-Castell firmasının dünya çapında uygulanan “Suluboya Seti” tasarımını gerçekleştirerek ürün tasarımında da gücünü göstermiştir.

2004 yılı Temmuz ayında ArkA Tasarım, kurumsal kimlik ve organizasyonundaki yeniliklerle dinamizmini arttırmıştır. 2005 yılında çözüm ortaklığı hizmeti verdiği kurumları genişleterek gıda sektöründe çalışmalarına ağırlık vermiştir.

2006 yılında seri üretimlerin vazgeçilmezi olan kalıp üretimini, CNC dik işlem merkezini üretim parkuruna ekleyerek kendi bünyesinde çözmeye başlamıştır. 2007-2008’de enjeksiyon ve plastik üretimlere ağırlık vermiştir. Ar-Ge çalışmaları sonucu 2009 yılında PVC malzemeyi stand üretiminde farklı formlarda kullanmaya başlamıştır. Sahada daha önce görülmemiş şeffaf sergileme üniteleri ve ayaklı standlar geliştirmiştir. 2010 yılı içerisinde makine parkurunu geliştirerek dijital baskı ve CNC router makinelerini bünyesine ekleyip üretim kapasitesini arttırmış ve çözüm ortaklığı hizmeti verdiği kuruluşların baskı ve kesim işlerinde de anahtar teslimi projeler üretmiştir. 2011 yılında güvenilirliği tüm dünyaca onaylanmış bir denetim kuruluşu olan İntertek tarafından etik ve teknik denetimler almış, denetimleri yüksek skorlarla tamamlamıştır. Aynı zamanda sene sonunda kalitesini ve kaliteli hizmetlerini belgelendirerek ISO 9001, ISO14001 ve OHSAS 18001 belgelerini alarak sistem belgelendirmelerini tamamlamıştır. 2012 yılında enjeksiyon tekniği ile sahada benzer örneği görülmemiş boyutlarda tanzim teşhir ünitelerini tasarlayıp üreterek fark yaratmıştır.

2013 yılında ve 2014 ilk çeyreğinde içinde özel tasarım ürünlerini kendi markası ile piyasa sürmek üzere hazırlıklarını tamamlamış ve üretim aşamasına geçmiştir. Yüksek adetli ürün üretimi ve dağıtımı konusunda tedarik zincirini genişletmiştir.

2014 ve 2015 yılını yoğun bir tempo ile sürdürmüş, Türkiye’de bir ilk olarak uçak simülatörünü %100 yerli üretimle çözmüştür. Gobal bir firma olan Kidzania’nın Türkiye temsilcisi için Akasya alışveriş merkezinde çocuk eğlence alanının uçak ve araç simülatörlerini, gizli ajan odası ve vortex tünelinin üretimini gerçekleştirmiştir. Meksika’dan getirilen Boing 737 uçağın komple yenilme ve dekorasyonunu gerçekleştirerek Akasya alışveriş merkezi içinde kullanımını sağlamıştır.

Poliproplen malzemenin standlarda tescilli kilit sistemi ile uygulamalarını geliştirmiş ve pek çok sektör için ürün geliştirmesi ve üretimini gerçekleştirmiştir.2016 yılında Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık vererek kendi ürünlerini geliştirmiş, tasarım sürecini tamamlamıştır. Halen kendi ürünlerinin üretim süreçlerini işletmektedir. 2017 Kasım ayında kendi ürünleri ile piyasada olmayı hedeflemektedir.